خلاصه ای از دوران زندگی شاعر

     در سال 1340 در روستای عمه از توابع شهرستان دشت ازادگان چشم به جهان گشود پدرش کشاورز است، دوران تحصیلات ابتدایی در همانجا سپری کرد، تنها مشوق او پدرش می باشد .

     به علت نداشتن دوره ی راهنمایی در روستا به کمک والدین به شهر سوسنگرد فرستاده تا اینکه دوران راهنمایی و تا دوم دبیرستان با موفقیت به پایان رسانید.

    در دوره ی دوم دبیرستان جرقه ی انقلاب به رهبری امام خمینی رحمة ا...علیه زده شد و همزمان با پیروزی انقلاب جنگ تحمیلی هم آغاز گردید.

    به علت خط مقدم بودن منطقه و یورش سریع دشمن شش ماه با خانواده تحت اسارت در روستای مذکور سپری شد به علت پایبند بودن خود و خانواده به انقلاب و امام مورد آزار و اذیت دشمن قرار گرفته و شدیدا تحت نظر ستون پنجم دشمن قرار گرفته شد.

    به هنگام آزاد سازی شهر بستان از طریق روستا های مچریه و کسر به شهر بستان مهاجرت و از آنجا با کمک سپاه پاسداران و نیروهای امدادی به شهر اهواز و سپس به شهرک فجر از توابع شهرستان رامهرمزبا خانواده منتقل شده در این مهاجرت دار و ندار خانواده که شامل اثاث منزل و احشام  و متعلقات دیگر .... جا مانده است.

    پدرش (شنافی ثعلبی) جهت وفای به عهد و دادن بیعت با امام 8سال در جبهه حضور داشته و بارها زخمی و مسموم شده و در فیلمی به نام (بلمی به سوی ساحل) که به مناسبت آزادی خرمشهر تهیه گردیده در چند صحنه شرکت داشته واز دوران رزمندگی ایشان به یادگاری گذاشته است.

    برادران شاعر خود که شاعر محلی و زبان عربی بودند به نام های عبد الله ثعلبی در جبهه مجروح شده و جعفر ثعلبی به علت بیماری نتوانسته حضورش در خدمت به وطن اعلان نماید.

    شاعر دوران سوم دبیرستان را در اهواز در رشته ی فرهنگ و ادب تکمیل کرده و چون پدر و برادران آن شعر می سرودند به شعرو شاعری علاقه مند شده و مرتبا اشعای به زبان فارسی و عربی در دفاتر یادداشت ایشان دیده و محقوظ می گردد.

   بعد از فارغ التحصیل در سال 62 به همراه پدرش فی سبیل الله در بسیج سپاه شرکت و با رسیدن به سن قانونی دوران خدمت مقدس سربازی را در اروند رود از توابع شهرستان آبادان در ژاندار مری در جبهه ها حضور پیدا کرده و در آنجا به تدریس بی سوادان و آموزش سلاح های سنگین مشغول شده است .

    به علت آتش بارهای دشمن مجروح و سپس معاف از خدمت شده است.بعد از سپری دوران سربازی تشکیل خانواده را آغاز و با سفارش پدرش شغل معلمی را انتخاب کرده و 5 سال در مناطق محروم روستایی داوطلب تدریس نموده که به قول ایشان بهترین دوران شغلی اینجانب است.

    همگام با تدریس در کنکور ضمن خدمت فرهنگیان شرکت و دوره ی کاردانی و کارشناسی رشته ی دینی و عربی پی در پی را با موفقیت طی نموده و هم اکنون در حال خدمت به وطن و میهن و فرزندان این دیار در مدارس ناحیه یک اهواز در پست های مدیریت و معاونت و مربی پرورشی و مربی هلال احمر و ستادهای تربیتی  همکاری کرده اند.

     با بالا رفتن سن، ایشان تصمیم گرفتند دفاتر اشعار سروده شده را ویرایش و جهت ارائه به مسئولین ذی نفع تکمیل گردد تا امروز چهار کتاب جهت چاپ معرفی شده که سه تای آنها شعر و یکی نگارش موضوعی است ،کتابها به شرح زیر می باشد:

1)     «گنجینه ی شعر نوای جنوب» حامل اشعار دوران میان سالی است .

2)  «نفحات الساریه نابعه من العمه والمچریه» نواهای منطقه ی سواری     ها(روستاهای عمه و مچریه و کسر و رفیع از توابع شهرستان دشت آزادگان)  که بر آمده از روستاهای عمه و مچریه. حاوی اشعار عربی محلی و دوران جوانی بوده است.

3)  « جن از دیدگاه قران وروایات و صاحبنظران » این موضوع در دوره ی کارشناسی پایان نامه ی شاعر بوده و به علت بحث در کلاس در مورد سوره ی جن و محو این مخلوقات به علت تکنولوژی جدید شاعر را واداشته که تحقیقی کلی با استفاده از منابع موجود تکمیل و تجربه نماید و در اختیار منکرین وجود این مخلوقات ظریف قرار بدهد.

4)  «اصوات الریفیه نابعه من العمه والمچریه» (صداهای روستایی بر گرفته از قریه های عمه و مچریه است). حاوی اشعار عربی محلی و دوران میانسالی و به مناسبت ها سروده است. این کتاب چاپ شده است

5) کتاب حاضر به نام «طنین شب های کارون» حاوی اشعار حضور در جبهه و مسائل دیگر است .

6) کتاب اوای کرخه

7) کتاب نوای کارون

8) کتاب نوای زندگی

9) کتاب غرش کرخه و کارون

10) کتاب نگاه رستگار

11) کتاب فرشته ی جنوب

12 کتاب دیوان الثعالبی شعر به زبان عربی

13) کتاب گذر گاه طوفانی

14) کتاب نم نم باران

15) کتاب الامثال و الحکم در حال جمع اوری مطالب ان می باشم

16)کتاب سوالف و حزورات مجالس اهلنه : این کتاب حاوی داستان و چیستان به زبان عربی می باشد.

 

 

    شاعر از شاخه ی بیت حسان از طوایف سواری ها ی بیت اعواجه وسر پرست خانواده بیت حسان است و دوست دارد اخلاق حسنه و کمک به فقرا و یاری مستضعفان و پرورش علم اخلاق و محو بیسوادی  را به شاگردانش یاد بدهد .

    همانطور که می دانید عرب های خوزستان از مجموعه ی چندین طایفه تشکیل گردیده که بعضی از آنها ریشه ی عمیقی دارند .سواری ها سه شاخه ی بزرگ هستند .

1)بیت اعواجه     

2)بیت نصر

3)البوناهی

   قبل از جنگ در دشت آزادگان در اطراف محورهای هور الحویزه  سکونت دارند و شغل آنها کشاورزی و دامپروری و تجارت است.

   شاعر در مجالست با افراد مسن لذت می برد و تصمیم دارد داستان های خیالی وآثار درونی  این افراد که سینه به سینه به او رسیده در کتابی نگارش نماید.

   در گذشته به علت نبود ارتباطات مثل رادیو و تلویزیون مردم روستایی هر شب پیش یکی می نشستند و بعد از صرف پذیرایی داستانگویی را شروع می کنند بعضی از داستانها هفت شب متوالی طول می کشد تا گوینده آن را خاتمه می دهد.

به امید موفقیت برای همه دانشمندان و فیلسوفان و اساتید و مولفین و شعرا و کارگزاران از خداوند ارزوی موفقیت و از دوستان التماس دعاء.

 

                                                            با تشکر فراوان

 

 

 

 

/ 0 نظر / 4 بازدید